Pokazujemy piękno Polski
Odkrywamy uroki Europy
Mamy 25 lat doświadczenia
Zorganizowaliśmy ponad 1000 wycieczek grupowych
Nasze programy są dostosowane do indywidualnych wymagań grupy
Dbamy o niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdów
Berlin-Poczdam (2-dni)
Program wycieczki:
 
- > Berlin
  • Alexanderplatz
  • wieża telewizyjna
  • Czerwony Ratusz
  • Fontanna Neptuna
  • Unter den Linden – najwspanialszy bulwar berliński
    - Brama Brandenburska
    - Aleja Lipowa
    - pomnik Fryderyka Wielkiego
    - Uniwersytet
    - Opera
  • katedra
  • Wyspa Muzeów
  • Reichstag
  • zachodnia część Berlina - Europa Center ze słynnym zegarem "upływu czasu"
- > Poczdam
  • Sanssouci Palace - w tym ogrody pałacowe,
  • "Aleksandrowka" - kolonia rosyjska,
  • Stare Miasto,
  • Dzielnica Holenderska,
  • Cecilienhof Palace
Cena:
(przy 44 uczniach płatnych)
z Wałbrzycha 440 zł
z Legnicy 425 zł
z Wrocławia 450 zł
Dodatkowo ceny biletów ok. 20 Euro - młodzież, 
 
W cenie:
  • przejazd autokarem,
  • opłaty parkingowe,
  • przewodnik,
  • nocleg w okolicach Berlina,
  • śniadanie, obiadokolacja,
  • ubezpieczenie NNW i KL,
  • VAT
Uwaga: zapoznaj się z informacjami ogólnymi
 
Berlin – stolica Niemiec w latach 1871 - 1945 oraz od 1991 r. do dziś. Położony jest j pomiędzy rzeką Sprewą a Hawelą. Jego powierzchnia to ok. 900 km² a liczba mieszkańców ok. 3,5 mln. Prawa miejskie otrzymał w XIII w. Od 1486 r. mieściła się tu rezydencja elektorów brandenburskich, a od 1709 stolica Prus. Dziś Berlin jest olbrzymim ośrodkiem przemysłu elektronicznego i elektromechanicznego, posiada również rozwinięty przemysł maszynowy, metalowy, precyzyjny, poligraficzny, chemiczny, środków transportu, odzieżowy i spożywczy. Swoją siedzibę ma tutaj wiele, liczących się w świecie przedsiębiorstw handlowych, banków i innych instytucji finansowych. Miasto to również znaczące centrum handlowe (międzynarodowe targi, wystawy), turystyczne, kulturalne oraz naukowe. Stolica Niemiec jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Kolejowo łaczy Europę wschodnią z zachodnią, działają tutaj trzy lotniska (Tempelhof, Shönefeld i Tegel), a wokół miasta biegnie drogowa obwodnica (Ring) połaczona z siecią autostrad. Po II wojnie Światowej w Berlinie istniał wspólny zarząd wojsk okupacyjnych (4 sektory: amerykański, brytyjski, francuski i sowiecki). Przełomową datą był rok 1989, wtedy to bowiem nastąpiła rozbiórka muru berlińskiego oddzielającego dwa Światy. Zaczął się nowy etap w rozwoju i urbanistyce miasta.
 
Unter den Linden – odcinek alei Unter den Linden pomiędzy Schloßbrücke a Friedrichstraße to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Berlinie. Zachowały się tu wspaniałe barokowe i klasycystyczne budowle, dzieła najwybitniejszych architektów. Pałace wznoszone dla członków rodziny królewskiej po odbudowie z wojennych zniszczeń są budowlami użyteczności publicznej. W przepięknym barokowym gmachu dawnej Zbrojowni warto zwiedzić Niemieckie Muzeum Historyczne. 
 
Brandenburger Tor (Brama Brandenburska) to symbol Berlina. Wspaniała klasycystyczna konstrukcja wzorowana na ateńskich Propylejach jest dziełem Carla Gottharda Langhansa. Powstała w latach 1789-1791, a do 1795 r. ukończono jej dekoracje rzeźbiarskie. Potężna dorycka kolumnada zwieńczona belkowaniem i attyką ujęta jest dwoma pawilonami otoczonymi kolumnami. Brama Brandenburska była świadkiem niemal wszystkich wielkich wydarzeń w mieście. Tutaj odbywały się parady wojskowe i demonstracje robotnicze, tutaj świętowano powstanie cesarstwa niemieckiego i dojście Hitlera do władzy. Tu zawisła radziecka flaga w maju 1945 r., a 17 czerwca 1953 r. zabito 25 robotników w Berlinie Wschodnim. I właśnie tutaj 9 listopada 1989 r. upadły pierwsze płyty muru dzielącego miasto. 
 
Bebelplatz (Plac Bebela) nosił niegdyś nazwę Opernplatz (Plac Opery) i miał być centralnym punktem projektowanego Forum Fridericianum. I choć pierwotnie koncepcja opracowana zrealizowana została tylko częściowo, to jednak z biegiem lat wokół placu powstało wiele ważnych budowli, m.in. Opera, Stara Biblioteka nazywana komodą. 
 
Humboldt Universität – uniwersytet berliński został założony w 1810 r. z inicjatywy Wilhelma von Humbolda. W uczelni tej pracowało wielu wybitnych uczonych niemieckich: filozofów, lekarzy, fizyków, m.in. Albert Einstein. 
 
Schauspielhaus (Teatr Komedii) – prawdziwa perła późnego klasycyzmu, wspaniały gmach teatralny będący jednym z największych osiągnięć architektonicznych. Fasadę teatru zdobi potężny joński portyk poprzedzony schodami. Przed fasadą znajduje się lśniący bielą marmuru pomnik Fryderyka Schillera. 
 
Schloßbrücke – jeden z najpiękniejszych mostów łączy Schloßplatz z Unter den Londen. Połyskujące czerwienią granitowe filary zwieńczone zostały śnieżnobiałymi, wykonanymi z marmuru grupami rzeźbiarskimi. 
 
Museumsinsel – północna część wyspy oblanej odnogami Szprewy nazywana jest Wyspą Muzeów, tu właśnie, na miejscu dawnych ogrodów pałacowych, w XIX i XX w. powstał wspaniały kompleks muzealny. Pierwsze wzniesiono tzw. Altes Museum, wspaniały klasycystyczny gmach według projektu Karla Friedricha Schinkla. Następnie powstały: Neus Museum, w którym znalazły się zbiory sztuki egipskiej, Alte Nationalgalerie, gdzie pomieszczono kolekcję sztuki współczesnej i Bode Museum, przeznaczone na kolekcję sztuki europejskiej. Jako ostatnie wzniesiono Pergamonmuseum, w którym do dziś podziwiać można wspaniałe obiekty architektoniczne przeniesione ze starożytnych miast Hellady. 
 
Pergamonmuseum – Jedno z najsławniejszych muzeów europejskich ze zbiorami starożytnymi zawdzięcza swą sławę i nazwę ołtarzowi z Pergamonu. Ołtarz Pergamoński, pochodzący z lat 180-160 roku p.n.e. to ogromna konstrukcja poświęcona Zeusowi i Atenie, znaleziona została w Turcji i przywieziona do Berlina w 1903 r. Muzeum zostało wzniesione z myślą o pomieszczeniu znalezisk archeologicznych z obszaru Bliskiego Wschodu. Powstało w latach 1909-1930 i mieści pod jednym dachem trzy niezależne kolekcje sztuki: starożytnej, islamu i Bliskiego Wschodu. W Dziale Azji Zachodniej można podziwiać eksponaty z czasów babilońskich – z VI wieku p.n.e. Najcenniejszym eksponatem Działu Islamskiego jest fasada jordańskiego pałacu z Mshata z 743 roku n.e., ofiarowana cesarzowi Wilhelmowi II przez sułtana tureckiego. 
 
Fernsehturm – wieża telewizyjna, nazywana przez berlińczyków „teleszparagiem” lub „wykałaczką”, jest do dziś najwyższą budowlą miasta. 365-metrowa budowla wzniesiona została w latach 1965-1969 przy współpracy szwedzkich specjalistów. Stanowi dobry punkt orientacyjny, a w pogodne dni z platformy widokowej roztacza się wspaniały widok do 40 km. Powyżej platformy widokowej znajduje się Tele-Cafe, która w ciągu godziny kilkakrotnie obraca się wokół osi.
 
 
Poczdam - nazwa miasta pochodzi od słowiańskiej osady Poztupimi (Pod Dębami); najstarsza wzmianka o niej pochodzi z 933 r. W XII w. margrabowie brandenburscy wznieśli tu warownię, natomiast prawa miejskie Podzdam uzyskał w 1317 r. Miasto reklamujące się jako "Wersal Północy" lub "miasto zamków i ogrodów" to jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Swoją urodę i znaczenie zawdzięcza przede wszystkim królowi Fryderykowi Wielkiemu, który kazał zbudować tu swoją letnią rezydencję. 
 
Do największych atrakcji Poczdamu należą:
 
Sanssouci - olbrzymi kompleks pałacowo - parkowy wpisany na listę światowych dóbr kultury UNESCO. W olbrzymich, 290-hektarowych ogrodach i parkach wznosi się siedem pałaców z wieloma budynkami pomocniczymi. Francuski zwrot sans souci (bez trosk) miał obrazować zycie króla Fryderyka Wielkiego. Rezydencję królewską Pałac Sanssouci wzniesiono na wzniesieniu górującym nad miastem w 1744 r. Do samego zamku dochodzi się przez tarasy winnic, które nalężą do najdalej wysuniętych na północ w Niemczech. We wszystkich dwunastu pokojach zamku panuje rokokowe szaleństwo. Najatrakcyjniejsze to Sala Marmurowa i Pokój Koncertowy.
W ciągu kolejnych dziesięcioleci w tym kompleksie przybywały coraz to nowe obiekty, m.in. Neues Palais (Nowy Pałac), Bildergalerie (Galeria Malarstwa) czy Neue Kammern (Nowe Komnaty). Rozbudowę Sanssouci kontynuował Fryderyk Wilhelm IV, z polecenia którego wzniesiono m.in. Friedenskirche (kościół Pokoju).
 
Starówka - położona nad Hawelą, najstarsza część Poczdamu roa;lanowana wokół rozległego Starego Rynku. Stoi przy nim dawna siedziba władz miejskich - Altes Rathaus (Stary Ratusz) z poł. XVIII w. Nad Starówką góruje kopuła Nikolaikirche (kościół św. Mikołaja). Monumentalna, licząca 78 m wysokości świątynia reprezentuje styl późnego klasycyzmu i jest uznawana za jedną z najpiękniejszych budowli klasycyzmu niemieckiego.
 
Pałac Cecilienhof - wzniesiony w latach 1914 - 1917 na wzór wiejskich posiadłości angielskich. Zbudowany na zlecenie rodziny Hohenzollerów dla następcy tronu Prus księcia Wilhelma, a nazwany imieniem jego małzonki Cecylii. Od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 r. odbywała się tu z udziałem Trumana, Stalina i Churchilla konferencja poczdamska, zatwierdzająca powojenny podział Europy, ustalony wcześniej w Jałcie. Główną atrakcję stanowi sala konferencyjna. Wszystko wygląda tak samo, jak w 1945 r., łącznie z ogromnym okrągłym stołem wykonanym w Moskwie specjalnie na konferencję.
 
Dzielnica Holenderska - najpopularniejsza i najbardziej sympatyczna część miasta. Wznoszą się tu 134 budynki z czerwonej cegły, o spadzistych dachach, zbudowane przez holenderskich budowniczych w latach 1733 - 1742 dla imigrantów z Holandii, którym król Fryderyk Wilhelm I zaoferował pracę w mieście. Obecnie, pieczołowicie odrestaurowane, służą jako nastrojowe restauracje i sklepy z pamiątkami.
 
Aleksandrowka - osiedle drewnianych domków w rosyjskim stylu zbudowane w 1826 r. przez grupę rosyjskich muzyków wojskowych, którzy znaleźli sie tu po wojnach napoleońskich. Odmienność osiedla sprawia, że jest to jedno z najbardziej intrygujących miejsc w mieście.
Kontakt z nami

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH
"GRATUS"
UL. BASZTOWA 43/9
58-316 WAŁBRZYCH

oddziały:
ul. Nałkowskiej 51/7
61-677 Poznań

Nowa Niedrzwica 42
66-340 Przytoczna

NIP 886-103-34-42
Regon 890593539

 

 

tel/fax 74-841-33-29
tel. kom. 602-101-058
tel. kom. 600-630-674

www.gratus.com.pl
gratus@wp.pl

 

 

wpis nr 874/8/2021
do Rejestru Organizatorów Turystycznych
Województwa Dolnośląskiego

Numer ewidencyjny 28867  w Centralnej
Ewidencji Organizatorów Turystyki Ministerstwa
Rozwoju

 

 
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl