Pokazujemy piękno Polski
Odkrywamy uroki Europy
Mamy 20 lat doświadczenia
Zorganizowaliśmy prawie 1000 wycieczek grupowych
Nasze programy są dostosowane do indywidualnych wymagań grupy
Dbamy o niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdów
Kotlina Jeleniogórska (2-dniowa) - wersja II z Czechami

Program wycieczki:

- > Zamek Czocha 
  • tajemniczy zamek, prawdopodobnie ze skarbem z II wojny światowej, znany z filmu „Gdzie jest generał”
- > Świeradów Zdrój
  • największy na Dolnym Śląsku kryty holl spacerowy, pijalnia wód
- > wjazd i zjazd kolejką gondolową na Stóg Izerski – 1107 m n.p.m.
 
- > Szklarska Poręba 
  • wodospady Szklarki i Kamieńczyka
- > Harrachow w Czechach (4 km od granicy)
  • wodospady Mumlavy, spacer i czas wolny pod „mamucimi” skoczniami narciarskimi
 
Cena:
z Międzyrzecza 295 zł
z innych miejscowości - cena zbliżona
 
Świadczenia: autokar LUX, parkingi, pilot, miejscowi przewodnicy, 1 nocleg, wyżywienie:   obiadokolacja, obiad, śniadanie, utrzymanie kierowcy i pilota, ubezpieczenie NNW i KL, VAT. 
 
Dodatkowo bilety wstępów – ok. 95 zł 
 
Uwaga: zapoznaj się z informacjami ogólnymi
 
Zamek Czocha – powstał w drugiej połowie XIII w. jako warownia obronna północnej granicy Czech. W XVI w. zostaje gruntownie przebudowany w stylu renesansowym a po zakończeniu wojny trzydziestoletniej zyskuje formę okazałej rezydencji. Kolejną rekonstrukcję przeprowadzono w latach 1909-14. Odbudowa unowocześniła wnętrza i odtworzyła stylowy nastrój zamku. Zamek dobrze oddaje charakter minionych wieków, szczególnie gotyku i baroku, z których zachowało się sporo autentycznych elementów. Z zamkiem związanych jest sporo legend i ciekawych opowieści. Najnowsza dotyczy skarbu ostatniego ( do 1945r. )właściciela zamku. Skarb ten obejmować miał insygnia koronacyjne carów rosyjskich, oraz złoto i zrabowane w okresie II wojny światowej dzieła sztuki.
 
Świeradów Zdrój – pierwsza wzmianka o Świeradowie Zdroju pochodzi z 1524r., a zapiski o tutejszych wodach mineralnych z 1572r. Od XVIII w. następuje stały rozwój uzdrowiska, które zaczęto porównywać z niezwykle popularnym kurortem Spaa w Belgii. W 1933r. odkryto radoczynne właściwości wód, dzięki czemu stosuje się tu kurację radonową. W Świeradowie Zdrój obok pijalni wód znajduje się tor saneczkowy, skocznia narciarska oraz największy na Dolnym Śląsku drewniany, kryty hall spacerowy długości 80m. Częścią Świeradowa Zdroju jest Czerniawa Zdrój – znane uzdrowisko dziecięce. Miejscowość ta stanowi znakomitą bazę wypadową w Góry Izerskie i ich najwyższe szczyty – Stóg Izerski ( 1108 m n.p.m.) i Smrek ( 1124 m n.p.m.).
 
Kolej gondolowa (8-osobowa) do podnóża Stogu Izerskiego o długości 2172 m stanowi najnowszy produkt austriackiej firmy Doppelmayer - inwestorem jest słynny polski "mistrz kierownicy" Sobiesław Zasada. Podstawowe dane techniczne: wysokość stacji dolnej - 620 m n.p.m., wysokość stacji górnej - 1060 m n.p.m., czas przejazdu 8 min.
 
Szklarska Poręba – miejscowość położona w szerokiej Dolinie Kamiennej, rozdzielającej Karkonosze i Góry Izerskie. Powstanie i późniejszy rozwój miasta połączone były nierozerwalnie ze szklarstwem. Pierwsza huta szkła istniała tu już w 1366r. Znana w całej Europie huta szkła „Julia” powstała w 1807r. i jest udostępniona do zwiedzania. Obecnie Szklarska Poręba jest popularnym wczasowiskiem i największym ośrodkiem narciarskim w Sudetach. W mieście tym mieszkali i tworzyli Vlastimil Hofman - malarz, uczeń i przyjaciel Jacka Malczewskiego oraz znani pisarze i dramaturdzy niemieccy bracia Hauptmannowie. Gerhard w 1912r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Ze Szklarskiej Poręby można wjechać wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę (1362 m n.p.m.) - łączna długość 2758 m, różnica wzniesień 603 m., który pozwala wywieźć w górę 1436 osób w ciągu godziny
 
Wodospad Kamieńczyka – znajduje się powyżej Szklarskiej Poręby na potoku Kamieńczyk, największy w polskich Karkonoszach. Woda spada poprzez trzy kaskady z wysokości 27m, dalej płynie wąwozem w klasycznej, przełomowej dolinie o pionowych granitowych ścianach. Udostępniony dla turystów już pod koniec XIX w.
 
Wodospad Szklarki – o wysokości 13m, położony poniżej Szklarskiej Poręby powyżej ujścia potoku Szklarka do Kamieńczyka. Najpopularniejszy z karkonoskich wodospadów, udostępniony już w XVIII w. W 1868r. przy wodospadzie wybudowano gospodę, która po przebudowach przekształcona została w dzisiejsze schronisko „Kochanówka”.
 
Zakręt Śmierci 180-stopniowy zakręt na szosie między Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, z malowniczymi skałkami z jednej strony i dość stromym stokiem z drugiej. Miejsce obrosłe legendą o tragicznych wypadkach, często odwiedzane przez turystów. Zbocze pod zakrętem przewiercone jest starymi sztolniami wykutymi przez Niemców. Ponoć pod koniec II wojny światowej były plany podłożenia tam ładunków wybuchowych, których wybuch miał spowodować osunięcie się zakrętu w przepaść.
 
Harrachov – (656 m n.p.m.) - ze względu na doskonałe warunki śniegowe jest najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim w Czechach. Słynie z narciarskiej skoczni mamuciej - jednej z sześciu gigantów na świecie, gdzie skoczkowie wykonują ponad 200-metrowe skoki. Znajduje się tu, powstała w 1712 r., najstarsza w Czechach prywatna huta szkła Novosad&Syn, w której zachowany został tradycyjny sposób produkcji. Zwiedzając zakład można zobaczyć cały proces obróbki szkła, stuletnią szlifiernię napędzaną transmisjami i turbiną wodną. Niemal wszystko jest w pierwotnym stanie i w pełni funkcjonuje. Z hutą połączone jest Muzeum Szkła oraz typowa browarnicza restauracja, gdzie na oczach gości odbywa się produkcja własnego piwa.
Kontakt z nami

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH
"GRATUS"
UL. BASZTOWA 43/9
58-316 WAŁBRZYCH

oddział: 
Nowa Niedrzwica 42
66-340 Przytoczna

NIP 886-159-78-25
Regon 891059687

 

 

tel/fax 74-841-33-29
tel. kom. 604-303-440
tel. kom. 602-101-058
tel. kom. 600-630-674

www.gratus.com.pl
gratus@wp.pl

 

 

Zaświadczenie
nr 170/8/01/2004
o wpisie do Rejestru Organizatorów
i Pośredników Turystycznych
Województwa Dolnośląskiego

Numer rejestrowy w Centralnym
Rejestrze Zezwoleń Ministerstwa
Sportu i Turystyki  03256

 

 
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl