Pokazujemy piękno Polski
Odkrywamy uroki Europy
Mamy 25 lat doświadczenia
Zorganizowaliśmy ponad 1000 wycieczek grupowych
Nasze programy są dostosowane do indywidualnych wymagań grupy
Dbamy o niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdów
Pieniny-Tatry-Zakopane (4-dniowa)
Program wycieczki:
 
- > Pieniny
 • spływ tratwą przełomem Dunajca
 • zamek w Niedzicy
 • Wąwóz Homole
 • uzdrowisko Szczawnica
 • Dębno Podhalańskie – najstarszy drewniany kościółek na Podhalu z XV w.
- > Zakopane
 • Krupówki
 • zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku
 • Wielka Krokiew
 • wjazd kolejką na Gubałówkę
 • zjazd kolejką z Butorowego Wierchu lub na Szymoszkową Polanę
- > Tatry
 • wycieczka do Morskiego Oka – tradycyjną trasą 
 • Wodogrzmoty Mickiewicza
 • Dolina Kościeliska
Cena:
(przy 44 uczniach płatnych)
z Wałbrzycha 590 zł
z Legnicy 590 zł
z Wrocławia 580 zł
 
W cenie:
 • przejazd autokarem,
 • opłaty parkingowe,
 • przewodnicy,
 • bilety wstępów na spływ tratwą, do Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego , Wąwozu Homole, zamku w Niedzicy, kościółka w Dębnie oraz na wjazd kolejką na Gubałówkę i zjazd z góry
 • 3 noclegi
 • wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad, 2 prowianty za kolację na wycieczki całodniowe
 • ubezpieczenie NNW
 • VAT
Uwaga: zapoznaj się z informacjami ogólnymi
 
Pieniny – grupa górska położona na północny wschód od Tatr. Podzielone są na trzy części i rozdziela je nurt Dunajca. Skaliste wapienne szczyty – nie przekraczające 1000 m n.p.m. są równie ostre jak tatrzańskie turnie. Strome stoki i dzikie doliny porośnięte są gęstymi lasami, pośród których leżą łąki pełne rzadkich roślin ( aż 9 gatunków roślin występuje w Polsce tylko w Pieninach ), i kolorowych motyli ( zanotowano tu aż 1800 gatunków ). Najwyższym wzniesieniem Pienin i polskiego odcinka Pienińskiego Pasa Skałkowego jest Wysoka ( 1050 m n.p.m.)
 
Szczawnica – miasto w pięknej, malowniczej dolinie Grajcarka, znane uzdrowisko i stacja klimatyczna. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z pocz. XV w., a właściwości tutejszych źródeł są ponoć znane od XV w. Prawdziwy rozkwit uzdrowiska nastąpił w poł. XIX w., dzięki właścicielom – rodzinie Szalayich. W centrum wyciąg krzesełkowy na Palenicę ( 722 m n.p.m.) – długość 783m, różnica wzniesień – 262m. Palenica stanowi znakomity punkt widokowy na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicę oraz na Tatry Słowackie. W górnej części szczytu zjeżdżalnia wózkowa o długości 540m i różnicy wzniesień 35m.
 
Spływ przełomem Dunajca na trasie Kąty – Szczawnica długości 15 km i 35 m spadku rzeki. Jest to jeden z najładniejszych przełomów rzecznych Europy – atrakcja turystyczna w skali międzynarodowej. Ponad dwugodzinna podróż daje niezapomniane przeżycia. W niektórych miejscach dno doliny ma tylko kilkanaście metrów szerokości, co powoduje gwałtowne zwiększenie prędkości wody. Strome wapienne zbocza wznoszące się 300-500 metrów ponad poziomem wody porasta unikalna roślinność.
 
Wąwóz Homole – zawiera liczne osobliwości przyrody żywei i nieożywionej – od 1963r. rezerwt ścisły. Uważany za największą atrakcję Małych Pienin. Tworzy go głęboko wcięta w skalne zbocze dolinka potoku Kamionka. Jej skalna część długości 800 m, ma kształt litery „V”. Skalne pionowe ściany i turnie o fantastycznych formach sięgają nawet 120 metrów wysokości i zbudowane są z białego i czerwonego wapienia.
 
Dębno – starodawna wieś podhalańska, słynie z drewnianego kościoła z drugiej poł. XV w. Modrzewiowy kościółek jest dziedzictwem kultury światowej i wpisany jest do rejestru zabytków UNESCO. Od czasu budowy zachował się w nie zmienionym stanie. Wykonany bez użycia gwoździ ma gotyckie wyposażenie. Unikalną na skalę światową jest polichromia z ok. 1500r. o 33 kolorach i 77 różnorodnych wzorach, wśród których znajduje się orzeł jagielloński. Liczące 500 lat farby zachowały swoje barwy i do dziś nie odkryto tajemnicy ich trwałości.
 
Ruiny zamku w Czorsztynie – zamek wzniesiony w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, rozpoczął system obronny doliny Dunajca i południowej granicy Polski – był także stacją celną na szlaku handlowym na Węgry. Starostą zamku był m.in. słynny Zawisza Czarny. W roku 1790 uderzenie pioruna wywołało pożar, który obrócił budowlę w ruinę. Ruiny zabezpieczono i udostępniono do zwiedzania. Z tarasu zamkowego rozpościera się wspaniały widok na zalew, zaporę, Pieniny, a przy dobrej pogodzie na Tatry, W rejonie zamku rośnie pszonak pieniński, mający tu jedyne stanowisko na świecie.
 
Zalew Czorsztyński – jego główny element to sztuczny zbiornik wodny Czorsztyn – Niedzica, powstały przez spiętrzenie wód Dunajca oraz elektrownia wodna. Zapora ma dł. 404 m i wys. 56 m. Pow. zalewu 1200 ha, długość i max. szerokość odpowiednio 12,5 km i 1,7 km.
 
Zamek w Niedzicy – stoi na stromej skale, około 35 m nad taflą Zalewu Czorsztyńskiego. Jest to jeden z najcenniejszych w Polsce zabytków architektury obronnej – bez przerwy zamieszkany. Gotycki zamek górny wzniesiony został z kamienia przed 1330r. a dolny, późnorenesansowy w 2 poł.XVI w. Całość ma nieregularny plan dostosowany do kształtu wzgórza. Przez większy okres istnienia zamek znajdował się w rękach węgierskich i dopiero w 1948r. przejęło go polskie Ministerstwo Kultury.
 
Tatry – najwyższa grupa górska w Karpatach, równocześnie najwyższe góry w Polsce i jeden z najbardziej popularnych regionów turystycznych w naszym kraju. Zajmują pow. 785 km2 ale w Polsce jest tylko 175 km2 , pozostała część leży w Słowacji, gdzie też znajduje się najwyższy szczyt Gerlach ( 2655 m n.p.m.)
 
Zakopane – miasto powiatowe, jeden z największych centrów turystycznych i wczasowych w Polsce. Jest najwyżej położonym miastem w Polsce – jego centrum leży na wysokości 838 m n.p.m. Powstało z połączenia osiedli pasterskich. Do XIX w. wieś Zakopane żyła w cieniu osady hutniczej w Kuźnicach. Dopiero od połowy XIX w. w nikomu nieznanej wsi zaczęła rozwijać się turystyka, co jest zasługą lekarza Tytusa Chałubińskiego. Przyjeżdżali tu wszyscy wybitni malarze, literaci i kompozytorzy. Stąd wielki udział tego miasta w rozwoju kultury polskiej. Tu narodziła się też polska turystyka.
 
Wodogrzmoty Mickiewicza – Trzy kaskady spadające z Doliny Roztoki do Doliny Białki. Z mostu nad czeluścią Roztoki (1099 m n.p.m.) można podziwiać Pośredni Wodogrzmot.
 
Morskie Oko (1395 m n.p.m.) – największe jezioro w Tatrach – blisko 35 ha, długości 862mm szerokości 566m, i głębokości do 50m. Otoczenie Morskiego Oka jest obszarem niezwykle cennym przyrodniczo: rosną tu okazałe limby a w jeziorze pływają tzw. głodowe pstrągi. Przy jeziorze schronisko (1405 m n.p.m.).
 
W programie zaplanowano m.in.:
 
Gubałówka (1120 – 1133 m.n.p.m.) – wjazd kolejką linowo-terenową. Kolejka zbudowana w 1938r. pokonuje trasę o długości 1338m i różnicę poziomów 299m. Widok z Gubałówki ukazuje niemal całe pasmo gór. Z Gubałówki zjeżdżamy kolejką krzesełkową z Butorowego Wierchu ( trasa 1646m i 272m różnicy wzniesień ) lub do Szymoszkowej Polany.
 
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – jedna z najsłynniejszych nekropolii polskich. Założony w 1848 r. przez ks. Józefa Stolarczyka, pierwszego proboszcza Zakopanego. Na zabytkowym cmentarzu znajduje się ok. 250 grobów, z których ok. 50 to groby osób zasłużonych dla polskiej kultury, turystyki i Zakopanego. Tu spoczywają m.in.: Tytus Chałubiński, Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Marusarz i inni.
 
Krupówki – należą do pierwszej piątki najsłynniejszych ulic w Polsce ( długość 1100m ). Nazwa Krupówki - pierwotnie oznaczająca polanę w górnej części ulicy – wywodzi się od nazwiska Krupa ( także Krupowski ) – właściciela wspomnianej polany. Początkowo były ścieżką łączącą centrum wsi z Kużnicami. Ulica rozwinęła się w latach 70 XIX stulecia. Stawiano tu zarówno drewniane chałupy, jak i piętrowe secesyjne budynki. Krupówki, tętniąca życiem promenada Zakopanego przebiega przez środek miasta. Tutaj mieści się większość sklepów, lokali i instytucji.
 
Muzeum Tatrzańskie – najstarsze muzeum Zakopanego i jedno z najstarszych w Polsce – utworzone zostało w 1875r. Znajdują się w nim bogate zbiory przyrodnicze, geologiczne i etnograficzne z terenów Tatr i Podhala. Wśród nich zrekonstruowana chata góralska z klasycznym wnętrzem i domowymi sprzętami, stroje góralskie i bogata kolekcja pasów zbójnickich.
Kontakt z nami

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH
"GRATUS"
UL. BASZTOWA 43/9
58-316 WAŁBRZYCH

oddział: 
Nowa Niedrzwica 42
66-340 Przytoczna

NIP 886-103-34-42
Regon 890593539

 

 

tel/fax 74-841-33-29
tel. kom. 602-101-058
tel. kom. 600-630-674

www.gratus.com.pl
gratus@wp.pl

 

 

wpis nr 874/8/2021
do Rejestru Organizatorów Turystycznych
Województwa Dolnośląskiego

Numer ewidencyjny 28867  w Centralnej
Ewidencji Organizatorów Turystyki Ministerstwa
Rozwoju

 

 
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl