Pokazujemy piękno Polski
Odkrywamy uroki Europy
Mamy 25 lat doświadczenia
Zorganizowaliśmy ponad 1000 wycieczek grupowych
Nasze programy są dostosowane do indywidualnych wymagań grupy
Dbamy o niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdów
Walim-Wielka Sowa-Kotlina Kłodzka (2-dniowa)
Program wycieczki:
 
- > Walim
 • podziemne sztolnie z okresu II wojny światowej – zalecana ciepła odzież (temperatura w sztolniach wynosi 5 °C)
- > Przełęcz Sokola (754 m n.p.m.)
 
- > Wielka Sowa (1015 m n.p.m.)
 • najwyższy szczyt Gór Sowich wchodzący w skład Korony Gór Polskich i Korony Sudetów
 • wejście na wieżę widokową
- > Polanica Zdrój
 • park zdrojowy
 • pijalnia wód
- > Kudowa Zdrój
 • park zdrojowy
 • pijalnia wód
- > Góry Stołowe
 • Błędne Skały – rezerwat skalno-krajoznawczy
- > Wambierzyce
 • bazylika zwana „śląską Jerozolimą”
 • skansen ze zbiorami sprzętu AGD
 • mini ZOO
 • ognisko z pieczeniem kiełbasek
Cena:
(przy 44 uczniach płatnych)
z Wałbrzycha 225 zł
z Legnicy 225 zł
z Wrocławia 225 zł
 
W cenie:
 • przejazd autokarem,
 • opłaty parkingowe,
 • przewodnicy,
 • bilety wstępów do sztolni w Walimiu, na wieżę widokową na Wielkiej Sowie,  Polanicy Zdroju i Kudowie Zdroju, w Góry Stołowe, skansenu i mini ZOO w Wambierzycach 
 • 1 nocleg
 • wyżywienie: 1 obiadokolacja, 1 śniadanie oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek + dodatki
 • VAT
Uwaga: zapoznaj się z informacjami ogólnymi
 
Walim – sztolnie podziemne wchodzące w skład tajemniczego kompleksu pod nazwą Riese („Olbrzym”). Największa niemiecka podziemna budowla z okresu II wojny światowej o charakterze militarno – strategicznym o nieznanym przeznaczeniu. Według różnych hipotez miała to być kwatera główna władz Rzeszy, lub ośrodek badań i produkcji tajemniczej broni. W skład udostępnionego kompleksu „Olbrzym” wchodzą sztolnie w Walimiu i Osówce.
 
Wielka Sowa – najwyższy szczyt Gór Sowich ( 1015 m n.p.m.), wchodzący w skład Korony Gór Polskich i Korony Sudetów. Niemęczące podejście z Przełęczy Walimskiej ( 755 m n.p.m.). Na szczycie 26-metrowa wieża widokowa z 1906r., z której przy dobrej widoczności można dojrzeć Świdnicę, Wrocław i Nową Rudę.
 
Polanica Zdrój – najmłodsze, a równocześnie jedno z najbardziej nowoczesnych uzdrowisk dolnośląskich, o ładnej pensjonatowej zabudowie harmonijnie wkomponowanej w śródgórski pejzaż. Ozdobą jest promenada wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej oraz park zdrojowy z palmami, egzotycznymi gatunkami drzew i podświetlana fontanna. W parku pijalnia wód gdzie można oglądać (i kupić po atrakcyjnych cenach) kolekcję kamieni szlachetnych. Od 2002r. dodatkową atrakcją jest rynna saneczkowa długości 750m.
 
Kudowa Zdrój – uzdrowisko z XVII-wieczną tradycją. Ozdobą uzdrowiska jest pięknie utrzymany park zdrojowy, a w nim rzadkie już dziś drzewa m.in. czarny świerk sudecki, sosny kalifornijskie, dęby piramidalne oraz egzotyczne krzewy i różnokolorowe kwietniki. W parku największa na Dolnym Śląsku i uznawana za najładniejszą pijalnia wód.
 
Kaplica czaszek w Czermnej ( dzielnica Kudowy Zdrój ) – barokowa kaplica z 1776r., którą wzniósł miejscowy proboszcz W.Tomaszek po zebraniu na okolicznych polach kości poległych w czasie wojen XVII i XVIII w. oraz zmarłych w czasie zarazy cholery. Sufit, ściany i ołtarz wyłożone są szczątkami 3 tyś. osób, szczątki 21 tyś. spoczywają w krypcie pod podłogą.
 
Muzeum Zabawek – unikalna kolekcja zabawek z XIX i XX w. przedstawiająca prawie wszystkie formy zabawkarstwa. Są tu lalki, mebelki, samochody, misie, figurki, żołnierzyki, klocki a także pozytywki. Zabawki wykonane z drewna, tkaniny, porcelany, gliny, ołowiu, piór, celuloidu, plastiku i.t.p. 
 
Szczeliniec Wielki – wchodzi w skład Korony Gór Polskich i Korony Sudetów, najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Wiodą na niego 664 kamienne schody, które wykuł pod koniec XVIII w. sołtys Karłowa Franz Pabel. Szczyt Szczelińca to oszałamiający skalny labirynt, gdzie jeszcze w lipcu w niektórych miejscach (Piekiełko) zalega śnieg.
 
Błędne Skały - rezerwat skalno – krajoznawczy na skraju masywu Skalniaka (915 m n.p.m.) o pow. 21 ha. Osobliwość przyrodnicza ( taka jak na Szczelińcu ), gdzie można podziwiać labirynty i fantastyczne formy skalne.
 
Wambierzyce – dawna osada tkaczy zwana „śląską Jerozolimą” – znane jako miejscowość pielgrzymkowa. W centrum bazylika z 1718r. wzorowana na słynnej świątyni Salomona w Jerozolimie. Jedną z atrakcji jest sławna ruchoma szopka z 1882r. z 800 figurkami, dzieło miejscowego cieśli Wittiga. Najnowszą atrakcją jest Gospodarstwo Agroturystyczne wieloletniego sołtysa Wambierzyc Pana Mariana Gancarskiego. Jest to skansen, który zawiera zbiory sprzętów użytku codziennego naszych przodków – drobne sprzęty AGD, wyposażenie wnętrz izb mieszkalnych i warsztatów pracy. Na terenie skansenu mini ZOO.
Kontakt z nami

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH
"GRATUS"
UL. BASZTOWA 43/9
58-316 WAŁBRZYCH

oddział: 
Nowa Niedrzwica 42
66-340 Przytoczna

NIP 886-103-34-42
Regon 890593539

 

 

tel/fax 74-841-33-29
tel. kom. 602-101-058
tel. kom. 600-630-674

www.gratus.com.pl
gratus@wp.pl

 

 

wpis nr 874/8/2021
do Rejestru Organizatorów Turystycznych
Województwa Dolnośląskiego

Numer ewidencyjny 28867  w Centralnej
Ewidencji Organizatorów Turystyki Ministerstwa
Rozwoju

 

 
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl