Pokazujemy piękno Polski
Odkrywamy uroki Europy
Mamy 20 lat doświadczenia
Zorganizowaliśmy prawie 1000 wycieczek grupowych
Nasze programy są dostosowane do indywidualnych wymagań grupy
Dbamy o niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdów
Kraków - Wieliczka (2-dniowa)
Program wycieczki                                                                                                          < < < wstecz
 
 - >  Kraków
 • Wawel (Komnaty Królewskie, Skarbiec, Zbrojownia, Katedra,  Krypty Królewskie, Krypty Wieszczów, Dzwon Zygmunta)
 • „Droga Królewska”  (Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Brama Floriańska, Barbakan
 
- >  Wieliczka 
 • Kopalnia Soli
 • Muzeum Żup Krakowskich
 
Cena:
z Wałbrzycha 330 zł
z Legnicy 330 zł
z Wrocławia 315 zł
 
W cenie:
 • przejazd autokarem,
 • opłaty parkingowe i autostrada,
 • pilot-przewodnik,
 • przewodnicy w Krakowie i Wieliczce,
 • rezerwacje biletów,
 • 1 nocleg,
 • wyżywienie: 1 śniadanie, 2 obiadokolacje (obiady),
 • utrzymanie pilota i kierowcy,
 • ubezpieczenie NNW,
 • VAT
Dodatkowo bilety wstępów na Wawel (Komnaty, Skarbiec, Zbrojownia), do Katedry na Wawelu, Kościoła Mariackiego oraz kopalni soli i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce – ok. 115 zł 
 
Uwaga: zapoznaj się z informacjami ogólnymi
 
Droga Królewska – szlak turystyczny rozpoczynający się od kościoła św. Floriana (była kolegiata uniwersytecka), gdzie dostojnych gości zdążających na Wawel witał przed kościołem senat uczelni. Po przeniesieniu stolicy do Warszawy rozpoczynały się tu uroczystości pogrzebowe królów. Droga prowadzi ulicą Floriańską, poprzez Rynek i dalej ulicą Grodzką do Wawelu. Na jej trasie znajdują się główne zabytki Krakowa:
 
Barbakan (zwany „Rondlem”) – bastion obronny z 1498r., stanowił dodatkowe umocnienie systemu murów obronnych Krakowa. Stanowi rzadki dzisiaj przykład architektury obronnej z tego okresu, Brama Floriańska - datowana na 1307r., była główną bramą miejską - jedną z ośmiu bram Krakowa - pozostałość systemu obronnego jakim obwarowano miasto pod koniec XIII w.,
 
Ulica Floriańska – jedna z najładniejszych ulic Krakowa. Wśród wielu dobrze zachowanych kamienic na szczególną uwagę zasługują: kawiarnia „Jama Michalikowa” (miał tu siedzibę słynny kabaret „Zielony Balonik”), dom Jana Matejki i Hotel Pod Różą (najstarszy hotel krakowski),
 
Kościół Mariacki – najbardziej znana świątynia w Polsce, powstawała od 1222r. Na balkonie wyższej - 81-metrowej wieży, od 1478r. grany jest hejnał mariacki. W kościele znajduje się największy na świecie (13 m wysokości i 11 m szerokości) gotycki ołtarz z drugiej połowy XV w. - dzieło Wita Stwosza,
 
Rynek Główny – największy średniowieczny plac miejski w Europie o pow. 4 ha (200m x 200m). Wytyczony po lokacji miasta w 1257r. Pośrodku płyty Rynku Sukiennice - budynek dawnego ośrodka handlu suknem, pierwotnie gotycki - w XVI w. przebudowany w stylu renesansowym. Obok Wieża Ratuszowa - pozostałość gotyckiego ratusza z XIV w. Na Rynku pomnik Adama Mickiewicza z 1895r. oraz tablica upamiętniająca miejsce złożenia przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę w 1794r. Wokół Rynku słynne kamienice, z których każda mogłaby opowiedzieć jakąś historię (m.in. restauracja Wierzynka),
 
Ulica Grodzka – przebiega dawnym traktem handlowym i już w XI-XII wieku była gęsto zaludniona. Na tej ulicy kościół św. Piotra i Pawła (najstarsza barokowa budowla Krakowa, wzniesiona na początku XVII w. - z grobem Piotra Skargi) oraz kościół św. Andrzeja - jedna z najwspanialszych świątyń romańskich na ziemiach polskich, ufundowana ok. 1080r. Bryła świątyni pozostała prawie niezmieniona od czasu budowy.
 
Katedra – świątynia o gotyckiej trójnawowej bryle - pochodzi z 1364r. Przez wieki katedrę obudowano kaplicami i przybudówkami - w efekcie jest prawdziwym konglomeratem stylów architektonicznych. Od czasów Władysława Łokietka, prawie wszyscy polscy królowie (z nielicznymi wyjątkami) byli koronowani i grzebani na Wawelu. Umieszczono tam również prochy wieszczów i bohaterów narodowych (Piłsudski, Kościuszko, Poniatowski, Mickiewicz, Słowacki). Najpiękniejszą z kaplic jest Kaplica Zygmuntowska – stanowiąca mauzoleum ostatnich Jagiellonów. W wieży tej kaplicy powieszono największy w Polsce dzwon „Zygmunt”. 
 
Zamek Królewski – stanowił przez wieki centrum życia politycznego i kulturalnego kraju. Był od połowy XI w. do początków XVII w. rezydencją Piastów, Jagiellonów i Wazów. W latach 1504-35 zespół romańskich i gotyckich budynków zamkowych przebudowano w renesansową rezydencję Jagiellonów. W XIX w. zamieniony na austriackie koszary. W okresie międzywojennym XX w. był reprezentacyjną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej. Podczas II wojny światowej urzędował tu szef Generalnej Guberni Hans Frank. Do zwiedzania udostępniono Komnaty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownię. W Komnatach można oglądać obrazy dawnych mistrzów polskich i obcych, XVI-wieczne arrasy, zabytkowe meble, zegary i porcelanę, a w Sali Poselskiej unikatowy strop kasetonowy z barwnymi głowami. W Skarbcu zgromadzono część dawnego skarbu m.in. XII-wieczny miecz koronacyjny Szczerbiec, koronę Zygmunta Starego, włócznię św. Maurycego oraz liczne kosztowności należące do królów. Zbrojownia słynie z wielu znakomitych egzemplarzy broni siecznej i palnej z różnych epok. Są tu m.in. średniowieczne miecze katowskie, zbroje (w tym półzbroja husarska z XVII w. z oryginalną parą skrzydeł), tarcze i hełmy. 
 
Kazimierz Judaistyczny – założony przez Kazimierza Wielkiego był przez długi czas osobnym miastem – do dzisiaj zachował się tu rynek oraz dawny ratusz. Wśród starych kamienic ukrywają się cenne pamiątki po społeczności i kulturze żydowskiej, gdyż Kazimierz stanowił niegdyś intelektualną stolicę Żydów polskich. Do najciekawszych zabytków należą: XVI-wieczna bożnica Wysoka – najbogatsza w mieście, najstarsza w Polsce Stara Synagoga zbudowana przez czeskich żydów w XV w., synagoga Remuh z 1557 r. z pięknym XV-wiecznym cmentarzem oraz budynek dawnej rzeźni rytualnej.
 
Wieliczka – miasto powiatowe, położone 13 km od Krakowa. Cała historia tego pięknego miasta (prawa miejskie od 1289r.) związana jest z solą. Pierwsze ślady warzelnictwa soli w tym regionie pochodzą sprzed 3500 lat p.n.e. Eksploatację podziemnego złoża soli kamiennej rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Dzisiejsza Wieliczka szczyci się obiektem górniczym czynnym bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Kopalnia posiada 9 poziomów sięgających od 57 do 327 metrów głębokości i ponad 2 tysiące pomieszczeń, co daje około 350 km „podziemnego miasta”. Z rozległego labiryntu podziemnych chodników turystom udostępniono odcinki długości 3 km znajdujące się na trzech poziomach. Zabytkowa Kopalnia Soli wpisana w 1978r. na pierwszą Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO udostępniana jest w dwóch częściach jako:
Trasa Turystyczna i Muzeum Żup Krakowskich. 
 
Trasa Turystyczna – długości ok. 2 km, znajduje się na głębokości od 64 m do 125 m pod ziemią (na trzech poziomach) i prowadzi przez 22 komory - czas zwiedzania ok. 2 godz. a na niej:
wspaniałe podziemne jeziora oraz oryginalne komory poeksploatacyjne,
unikalne kaplice z niepowtarzalnymi rzeźbami i płaskorzeźbami solnymi (w tym usytuowana 101 m pod ziemią, uznawana za najpiękniejszą na świecie kaplica św. Kingi), oryginalna kolekcja górniczych konstrukcji, podziemna poczta, sklep z pamiątkami i restauracja na głębokości 125 metrów.
 
Muzeum Żup Krakowskich – największe muzeum górnicze na świecie usytuowane 135 m pod ziemią - na III poziomie kopalni. Zlokalizowane jest w zabytkowych XVIII i XIX-wiecznych wyrobiskach obejmujących 14 komór eksploatacyjnych. Ukazuje historię górnictwa soli, dzieje kopalni, dawne maszyny górnicze, geologię złóż soli i zbiór minerałów - w tym kryształków soli.
Kontakt z nami

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH
"GRATUS"
UL. BASZTOWA 43/9
58-316 WAŁBRZYCH

oddział: 
Nowa Niedrzwica 42
66-340 Przytoczna

NIP 886-159-78-25
Regon 891059687

 

 

tel/fax 74-841-33-29
tel. kom. 604-303-440
tel. kom. 602-101-058
tel. kom. 600-630-674

www.gratus.com.pl
gratus@wp.pl

 

 

Zaświadczenie
nr 170/8/01/2004
o wpisie do Rejestru Organizatorów
i Pośredników Turystycznych
Województwa Dolnośląskiego

Numer rejestrowy w Centralnym
Rejestrze Zezwoleń Ministerstwa
Sportu i Turystyki  03256

 

 
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl