Pokazujemy piękno Polski
Odkrywamy uroki Europy
Mamy 25 lat doświadczenia
Zorganizowaliśmy ponad 1000 wycieczek grupowych
Nasze programy są dostosowane do indywidualnych wymagań grupy
Dbamy o niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdów
Budapeszt (3-dniowa)
Program wycieczki: 
 
- > Buda
  • Wzgórze Zamkowe,
  • Zamek Królewski,
  • Stare Miasto,
  • kościół Macieja,
  • Baszta Rybacka,
  • Wzgórze Gellerta,
 
- > Peszt
  • Parlament,
  • Bazylika św. Stefana,
  • Plac Bohaterów,
  • Váci utca - najsłynniejszy deptak Budapesztu
 
- > między Budą a Pesztem
  • Most Łańcuchowy,
  • Wyspa Małgorzaty
 
- > Szentendré - malownicze miasteczko pod Budapesztem położone w zakolu Dunaju
 
 
Cena:
z Wałbrzycha 590 zł
z Legnicy 590 zł
z Wrocławia 595 złDodatkowo bilety wstępów ok. 4500 HUF - młodzież, 
 
W cenie:
  • przejazd autokarem,
  • opłaty parkingowe,
  • pilot,
  • przewodnik w Budapeszcie,
  • 2 noclegi w Budapeszcie lub okolicy,
  • wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 1 obiad,
  • ubezpieczenie NNW i Kl,
  • VAT
Uwaga: zapoznaj się z informacjami ogólnymi
 
Budapeszt - zwany "Perłą Dunaju" i "Paryżem Wschodu", istnieje pod obecną nazwą dopiero od 1873 roku. Przedtem na jego miejscu funkcjonowały obok siebie trzy odrębne miasta: Peszt, Buda i Óbuda (stara Buda). Dwa ostatnie sięgają swoimi korzeniami co najmniej czasów starożytnego Rzymu, natomiast Peszt jest miastem stosunkowo młodym - jego początki datują sie na XVIII wiek. Dziś trzy niegdyś oddzielne organizmy miejskie połączone są dziewięcioma przerzuconymi przez Dunaj mostami. Zasadnicze cechy obecnego kształtu budapeszteńskiej aglomeracji ukształtowały się ok. 1890 roku. Obecnie miasto prezentuje niesamowitą, rzadko spotykaną różnorodność architektoniczną - wszystkie style występują tu obok siebie: barok, klasycyzm, romantyzm, secesja.
 
Buda - dzielnica zieleni i eleganckich rezydencji, uporządkowana i przesycona atmosferą minionych dziejów, historyczne centrum miasta ze słynną Górą Zamkową, Dużo budynków użyteczności publicznej i ładne rezydencje na wzgórzach. 
Góra Zamkowa (Wzgórze Zamkowe) - to popularna nazwa wzniesienia położonego w samym sercu Budapesztu i zarazem nistoryczne miano najstarszej dzielnicy węgierskiej stolicy. Ze względu na niezwykle bogate dzieje, jak również ogromną liczbę zabytków znajdujących się w jego obrębie, obejmujących między innymi Pałac Królewski, świątynię koronacyjną władców węgierskich czy barokową zabudowę Starego Miasta, stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w całym Budapeszcie.
 
Zamek Królewski - nie wiadomo dokładnie, kiedy na dzisiejszym Wzgórzu Zamkowym pojawiła się pierwsza siedziba królewska, ale prawdopodobnie dopiero w XIV w. ponieważ najstarsze fundamenty pochodzą z tego właśnie okresu. Kres istnienia starego zamku położyli Turcy. Po zdobyciu Budy urządzili w nim arsenał, którego wybuch w 1578 r. kompletnie zniszczył budynek. Na jego gruzach Habsburgowie zdecydowali o budowie nowego obiektu. który niczym nie przypominał starego. Wznoszony w stylu barokowym od 1791 roku stał się oficjalną rezydencją rodziny panującej. Pod koniec XIX w. ponownie rozbudowany o elementy, które miały podkreślać charekter narodowy oraz siłę Wielkich Węgier, które w 1896 r, uroczyście obchodziły 1000-lecia przybycia nad Dunaj. W czasie II wojny światowej praktycznie cały zamek uległ zniszczeniu. Odbudowę zakończono dopiero w 1976 r. Cały kompleks zabudowań królewskich wraz z całym Wzgórzem Zamkowym, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
 
Kościół Macieja - katedra królewska pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny budowana etapami przez wiele lat, od XIII do XV wieku. Miejsce koronacji królów węgierskich. Obecną nazwę otrzymał w XV w., kiedy brał tutaj ślub (dwukrotnie) król Maciej Korwin. Główny zrąb bryły kościoła pochodzi z XIII wieku, jednak do tej pory światynia przechodziła liczne przebudowy. Na przykład w czasie panowania tureckiego została zamieniona na meczet. Pod koniec XIX w. przebudowana w stylu neogotyckim i na nowo pomalowana. Kościół pokryty kolorową dachówką, sprawia radosne wrażenie, dominuje nad miastem swą koronkową sylwetką.
 
Baszta Rybacka - jest jednym z głównych symboli Budapesztu. Koronkowe wykończenie białych murów oraz delikatne bajkowe wieżyczki uważa się za najbardziej romantyczny zakątek na Starym Mieście. Z tarasów widokowych roztacza się fantastyczny widok na przeciwległy brzeg Dunaju. Budowa baszt trwała 3 lata - od 1899 r. do 1902. i zadziwiają one ilością detali i zdobień, jak również "ażurową" architekturą, która niewątpliwie zainspirowała twórców Disneylandu.
 
Góra Gellérta długo miała złą sławę. Właśnie tutaj brat króla Stefana, książę Váta, wzniecił pogański bunt i kazał w 1046 r. strącić ze skały do Dunaju usiłujących ich nawrócić biskupa Gellérta. W średniowieczu wierzono, że na górze odbywają się sabaty czarownic. Austriacy po upadku węgirskiej Wiosny Ludów wznieśli w latach 1850-1854 potężną cytadelę. Dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy na górze zaczęto urządzać majówki zmienił się jej charakter. Na GórzeGellérta obok Cytadeli jest jeden z symboli Budapesztu - Pomnik Wolności wzniesiony w 1947 r. Przedstawia on 14-metrową kobietę z brązu trzymającą palmowy liść, ustawioną na 26-metrowym postumencie. W miejscu męczńskiej śmierci biskupa Gellérta, nad sztycznym wodospadem wznosi się potężny brązowy pomnik św. Gellérta - patrona Budapesztu.
 
 
Peszt
Parlament - gmach Parlamentu, największa budowla na Węgrzech, stał się symbolem Budapesztu. Imponujące rozmachem neogotyckie założenie, wzniesione w latach 1884-1904 wzorowane jest na gmachu parlamentu londyńskiego. Ma 268 m długości, 96 m wysokości i znajduje się w nim 691 pomieszczeń.W symetrycznej bryle Parlamentu dominuje kopuła, która wznosi się na tę samą wysokość ci kopuła Bazyliki św. Stefana - 96 metrów, upamiętniającą rok założenia państwa madziarskiego - 896. W budynku Parlamentu przechowywane są insygnia królewskie: złote jabłko,kryształowe berło i korona św. Stefana,
 
Bazylika św. Stefana - budowana ponad 50 lat w okresie 1848 - 1905. Zaprojektowana w stylu klasycystycznym ale po runięciu pierwotnej kopuły w 1868 r. przeprojektowana na styl neorenesansowy. Bazylika, mierząca w najszerszym miejscu 55 m długości i zajmująca powierzchnię 414 m², może pomieścić 10 tyś wiernych, co sytuuje ją w czołówce największych konstrukcji tego typu w Europie. Kopuła Bazyliki mierzy dziś 96 m, dokładnie tyle, ile kopuła Parlamentu. W Bazylice przechowywana jest największa węgierska relikwia - zmumifikowana dłoń św. Stefana, pierwszego króla Madziarów i zarazem władcy, który poprzez chrzest ojczyzny w 1000 r. wprowadził ją do grona ówczesnych państw europejskich.
 
Plac Bohaterów - rozległy plac nazywany bywa również Milenijnym, ponieważ powstał w 1896 r. dla uczczenia tysiąclecia państwowości Węgier. Od chwili powstania jest miejscem uroczystych zgromadzeń. Dominantę stanowi 36-metrowa kolumna zwieńczona postacią archanioła Gabriela, trzymającego koronę węgierską. U stóp kolumny widnieją konne posągi wodzów madziarskich. Przed kolumną Grób Nieznanego Żołnierza. Za pomnikiem wznosi się monumentalna półkolista 85-metrowa kolumnada, wypełniona posągami bohaterów narodowych. 
 
baseny Széchenyi - najwiekszy w Europie kompleks basenów i term. Łączy ze sobą tradycje starożytnych Rzymian i Greków oferując możliwość kąpieli w dużych, rozległych basenach. Pierwszy obiekt wybudowano w 1881 r korzystając ze studni artezyjskiej sięgającej 970 m, co było prawdziwą sensacją technologiczną w tamtym czasie. Wody lecznicze charakteryzują się wysoką zawartością sodu, wapnia, magnezu i fluoru. Baseny termalne mają wodę o temperaturach 34-38°C. Zachwyt wzbudza również sam gmach kompleksu z zewnątrznymi zdobieniami oraz holem ze wspaniałymi mozaikami.
 
 
między Budą a Pesztem 
Most Łańcuchowa im. Széchenyi'ego , którego budowę rozpoczęto w 1840 roku był pierwszym mostem, który połączył przeciwległe brzegi Dunaju tej części miasta. Powstała przeprawa wzorowana była na wcześniejszym, wykonanym już planie mostu Marlow w Anglii (przerzuconym przez Tamizę). Uznawany za jeden z najpiękniejszych mostów Europy, jest ważnym symbolem Budapesztu i doskonale rozpoznawalnym elementem jego panoramy. 
 
Wyspa Małgorzaty jest najbardziej znanym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta. Ta licząca sobie 2,5 km długości oraz 500 m szerokości i obejmująca 96 ha zielona oaza w sercu miasta stanowiła ulubione miejsce spacerów już ponad 2000 lat temu, gdy brzegi Dunaju zasiedlali jeszcze Rzymianie. Tuż przy zejściu na wyspę od strony mostu Małgorzaty podziwiać można charakterystyczny pomnik, ustawiony tu w stulecie połączenia Budy i Pesztu. 
 
Szentendre - miasteczko położone blisko Budapesztu, u stóp amfiteatralnych wzgórz wyrastających nad leniwie płynącą rzeką, uchodzi za najbardziej urokliwe miejsce w zakolu Dunaju. Zawdzięcza to swemu śródziemnomorskiemu charakterowi: wąskim, chwilowo stromym uliczkom, krętym zaułkom, nieregularnym placykom oraz kolorowym domkom z gankami, przybudówkami i przyczółkami. Całości dopełniają wieże siedmiu starych kościołów, zwieńczone koronkowymi krzyżami greckimi. Współczesne Szentendre to podobnie jak polski Kazimierz nad Wisłą miasteczko artystów i zwiedzających. Działa tu kilkanaście muzeów oraz galerii autorskich, a także ponad sto pracowni plastycznych.
 
Kontakt z nami

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH
"GRATUS"
UL. BASZTOWA 43/9
58-316 WAŁBRZYCH

oddziały:
ul. Nałkowskiej 51/7
61-677 Poznań

Nowa Niedrzwica 42
66-340 Przytoczna

NIP 886-103-34-42
Regon 890593539

 

 

tel/fax 74-841-33-29
tel. kom. 602-101-058
tel. kom. 600-630-674

www.gratus.com.pl
gratus@wp.pl

 

 

wpis nr 874/8/2021
do Rejestru Organizatorów Turystycznych
Województwa Dolnośląskiego

Numer ewidencyjny 28867  w Centralnej
Ewidencji Organizatorów Turystyki Ministerstwa
Rozwoju

 

 
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl