Pokazujemy piękno Polski
Odkrywamy uroki Europy
Mamy 20 lat doświadczenia
Zorganizowaliśmy prawie 1000 wycieczek grupowych
Nasze programy są dostosowane do indywidualnych wymagań grupy
Dbamy o niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdów
Liberec - Harrachov - Czeski Raj
Program wycieczki: 
 
- > Liberec (Rynek z Ratuszem, Valdsztejnskie domy, Ogród Botaniczny)
 
- > wjazd kolejką linową na Ještĕd (1012 m n.p.m.)
 
- > Harrachov (słynne mamucie skocznie narciarskie) – zwiedzanie najstarszej prywatnej huty szkła w
      Czechach z 1712 r., połączone z poczęstunkiem piwa z miejscowego browaru
 
- > Jičin (wieża Valdicka, zabytkowy rynek)
 
- > Prochovskie Skały – Skalne Miasto
 
Cena:
z Międzyrzecza 345 zł
z innych miejscowości - cena zbliżona
 
Świadczenia: autokar LUX, opłaty parkingowe, przewodnik, nocleg, śniadanie, obiadokolacja, utrzymanie kierowcy i przewodnika ubezpieczenie NNW i KL, VAT. 
Dodatkowo bilety wstępów – ok. 600 Kč 
 
 
Uwaga: zapoznaj się z informacjami ogólnymi
 
Liberec – miasto wojewódzkie w Czechach, leżące nad Nysą Łużycką, pomiędzy Górami Izerskimi a Grzbietem Jesztedskim. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1352r. - prawa miejskie od 1577r. Czynnikiem miastotwórczym dla Liberca był i jest przemysł tekstylny. Pierwsze zakłady tekstylne powstają w 1798r., a w roku 1852 założono szkołę tkactwa, która była pierwszą tego typu uczelnią w Monarchii Austro-Węgierskiej. Po pierwszej wojnie światowej Liberec w większości zamieszkały przez społeczność niemiecką, stał się centrum niemieckiego ruchu nacjonalistycznego i był głównym ośrodkiem Niemców Sudeckich. Liberec posiada wiele ciekawych zabytków i interesujących miejsc. Należą do nich:
 
Ratusz – wspaniały XIX-wieczny neorenesansowy budynek przypominający katedrę, jest wymownym symbolem nacjonalizmu dawnej niemieckiej ludności Liberca. Zaprojektowany został na wzór ratusza wiedeńskiego. 
 
Renesansowy zamek z XVI w. Jego obecny wygląd to efekt przebudowy z XVII i XIX wieku. 
 
Valdsztejnskie domy – szereg czterech połączonych budynków o drewnianej konstrukcji z XVII w. - są one najstarszymi domami w mieście. 
 
Ogród Botaniczny – najstarszy w Czechach - założony w 1876r. Poszczególne pawilony poświęcone są różnym strefom klimatycznym, kaktusom oraz roślinom mięsożernym. Ekspozycję uzupełniają słynne zbiory orchidei, tropikalne lilie wodne i akwaria.
 
Centrum Babilon – największy kryty kompleks rozrywkowy w Czechach. Składa się na niego unikalny Aquapark z systemem basenów, Lunapark, centrum handlowe z ponad 60 sklepikami, gdzie uliczne lampy tworzą iluzję miasta w mieście, sale gier, place zabaw i wiele innych atrakcji. 
 
Ještĕd (1012 m n.p.m.) – szczyt będący symbolem miasta i całego regionu. Widać z niego część Polski i Niemiec - Karkonosze ze Śnieżką i Góry Izerskie. Przy idealnej pogodzie widoczne są wieża obserwacyjna i nadajnik telewizyjny w Pradze. Na szczycie słynny hotel o ciekawej architekturze z 1969r., który ogłoszono mianem „Budowy XX wieku”. Od 1933r. na szczyt można wjechać gondolową kolejką linową.  
 
Harrachov – (656 m n.p.m.) - ze względu na doskonałe warunki śniegowe jest najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim w Czechach. Słynie z narciarskiej skoczni mamuciej - jednej z sześciu gigantów na świecie, gdzie skoczkowie wykonują ponad 200-metrowe skoki. Znajduje się tu, powstała w 1712 r., najstarsza w Czechach prywatna huta szkła Novosad&Syn, w której zachowany został tradycyjny sposób produkcji. Zwiedzając zakład można zobaczyć cały proces obróbki szkła, stuletnią szlifiernię napędzaną transmisjami i turbiną wodną. Niemal wszystko jest w pierwotnym stanie i w pełni funkcjonuje. Z hutą połączone jest Muzeum Szkła oraz typowa browarnicza restauracja, gdzie na oczach gości odbywa się produkcja własnego piwa.
 
Czeski Raj – gęsto zalesiony rezerwat przyrody, pełen prawdziwych cudów natury: skał o fantastycznych kształtach, tworzących całe skalne miasta (największe to Prochovskie Skały), malowniczych dolin i ciasnych wąwozów. Wędrując przez Czeski Raj niemal co krok natykamy się na pamiątki historii, przede wszystkim stare, tajemnicze zamki wznoszone na wzgórzach. 
 
Jičin – niewielkie ale bardzo malownicze miasteczko, znane w Polsce głównie dzięki bajce o rozbójniku Rumcajsie. W dziejach miasta silnie zaznaczył się hrabia Albrecht von Waldstein, który na krótko był właścicielem prawie wszystkich zamków w rejonie. Przejął Jičin na początku wojny trzydziestoletniej i uczynił stolicą swojego udzielnego Księstwa Friedland. Przebudował cały układ ulic, postawił szereg nowych budynków, założył kolegium jezuickie, starał się stworzyć tu seminarium oraz biskupstwo. Na rynku stoi dawny zamek Waldsteina - po przebudowie na początku XVII w. renesansowa rezydencja z arkadowym dziedzińcem. W wielkiej sali reprezentacyjnej w 1813r. Rosja, Austria i Prusy podpisały przeciw Napoleonowi „Święte Przymierze”. Do zabytkowego rynku droga wiedzie przez wieżę – bramę „Valdicką bramę” (wieża zegarowa ma 52 m wysokości), na którą można się wspiąć po 156 schodach żeby podziwiać okoliczne widoki.
 
Prochovskie Skały – są najczęściej odwiedzanym miejscem w okolicach Juina. Jest to piaskowcowe skalne miasto leżące na południowym skraju Czeskiego Raju. Mimo niewielkiej powierzchni zaskakuje bogactwem znajdujących się tu form skalnych. Są tu liczne parowy, rozpadliny, 13 punktów widokowych, samotne piaskowcowe wieże, iglice i grupy bloków skalnych. Jednym z centralnych obiektów Prochowskich Skał jest Korytarz Cesarski - nazwany tak po tym jak to miejsce w 1813r. odwiedził cesarz Franciszek I. Liczne kapliczki przypominają o tragicznych wydarzeniach z 1866 r. kiedy to jedna z bitew wojny austriacko-pruskiej odbyła się wśród skał. Przy wejściu na teren tego skalnego miasta znajduje się otwarte w 2002 r. muzeum przyrodnicze, w którym prezentuje się florę i faunę Czeskiego Raju.  
 
Zamek Trosky – symbol Czeskiego Raju. Słowo „trosky” znaczy po czesku ruiny, ponieważ są to ruiny zamku postawionego w latach 1380-1390. Dziś z zamku pozostały ruiny pałacu, potężne mury obronne, bramy oraz podgrodzie ze strażnicą. Tę warownię nie do zdobycia w okresie największej świetności otaczały trzy pierścienie murów z kilkoma bramami. Charakterystycznym elementem są dwie wieże wyrastające z wulkanicznej skały bazaltowej, na której stoi zamek - ta szczuplejsza to Panna mierzy 57 m, a ta bardziej przysadzista Baba 47 m. 
Kontakt z nami

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH
"GRATUS"
UL. BASZTOWA 43/9
58-316 WAŁBRZYCH

oddział: 
Nowa Niedrzwica 42
66-340 Przytoczna

NIP 886-159-78-25
Regon 891059687

 

 

tel/fax 74-841-33-29
tel. kom. 604-303-440
tel. kom. 602-101-058
tel. kom. 600-630-674

www.gratus.com.pl
gratus@wp.pl

 

 

Zaświadczenie
nr 170/8/01/2004
o wpisie do Rejestru Organizatorów
i Pośredników Turystycznych
Województwa Dolnośląskiego

Numer rejestrowy w Centralnym
Rejestrze Zezwoleń Ministerstwa
Sportu i Turystyki  03256

 

 
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl