Pokazujemy piękno Polski
Odkrywamy uroki Europy
Mamy 20 lat doświadczenia
Zorganizowaliśmy prawie 1000 wycieczek grupowych
Nasze programy są dostosowane do indywidualnych wymagań grupy
Dbamy o niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdów
Wiedeń - Bratysława (3-dniowa)
Program wycieczki:
 
- > Wiedeń
 • Hofburg – pałac cesarski
 • Ringstrasse – reprezentacyjna promenada Wiednia
 • Katedra św. Stefana
 • Schonbrunn – letnia rezydencja Habsburgów
 • Belweder – zespół pałacowo-parkowy
 • Opera
 • Ratusz
 • Kahlenberg – wzgórze, z którego Jan III Sobieski poprowadził atak na wojska tureckie
 • Grinzing – lampka wina
 
- > Bratysława
 • Zamek
 • Stare Miasto
 • katedra św. Marcina
 
 
Cena:
(przy 44 uczniach płatnych)
z Wałbrzycha 560 zł
z Legnicy 570 zł
z Wrocławia 570 zł
 
Dodatkowo ceny biletów ok. 20 Euro - młodzież, 
 
W cenie:
 • przejazd autokarem,
 • opłaty parkingowe,
 • przewodnik,
 • 2 noclegi w Bratysławie lub okolicy
 • wyżywienie: 3 obiadokolacje (obiady), 2 śniadania
 • ubezpieczenie NNW i KL
 • VAT
Uwaga: zapoznaj się z informacjami ogólnymi
 
 
Hofburg – pałac cesarski, oficjalna zimowa rezydencja Habsburgów. Powstał na miejscu twierdzy miejskiej z 1275r. Fakt, że był rozbudowywany przez 700 lat spowodował, że jest to zlepek architektoniczny bez symetrii i konstrukcyjnej części centralnej. Dziś poza niewielką częścią, w której urzęduje austriacki prezydent, w pałacu siedzibę znalazły rozmaite organizacje i muzea. Do głównych atrakcji Hofberga należy zaliczyć: 
 • apartamenty cesarskie – pokoje zajmowane przez Franciszka Józefa, apartamenty cesarzowej Elżbiety oraz pokoje, w których mieszkał car Aleksander I podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1815 r., 
 • skarbiec cesarski – a w nim: cesarskie insygnia i relikwie Świętego Cesarstwa Rzymskiego, habsburskie klejnoty koronacyjne, relikwiarze i szaty., 
 • Austriacka Biblioteka Narodowa ze słynną Salą Paradną ( najdłuższą barokową biblioteką w Europie – 80 m długości i 30 m wysokości ), 
 • Hiszpańska Szkoła Jazdy – pokazy tresury i ujeżdżania koni.
 
W rejonie Hofburga znajdują się: kościół Augustianów ( miejsce wielu habsburskich ślubów ) z kryptą serc, gdzie znajdują się 54 srebrne urny z sercami Habsburgów oraz Krypta Cesarska przy kościele Kapucynów – miejsce spoczynku 143 członków rodziny Habsburgów. 
 
Katedra św. Stefana – położona w samym centrum Wiednia. Stoi na tym miejscu od ponad 800 lat, jednakże z pierwotnego XIII wiecznego kościoła pozostała jedynie Brama Pielgrzymów oraz Wieże Pogańskie. Gotycka nawa, prezbiterium i kaplice boczne powstały w wyniku przebudowy w XIV i XV stuleciu. Wnętrze katedry kryje wspaniałą kolekcję dzieł sztuki m.in. ołtarz główny z 1647r., ołtarz z Wiener Neustadt z 1447r., grobowiec cesarza Fryderyka III i gotycką ambonę. 
 
Ringstrasse – reprezentacyjna promenada Wiednia – kolisty bulwar utworzony z rozkazu Franciszka Józefa w drugiej połowie XIX w. W latach 1860 – 1890 wzdłuż Ringu powstało wiele gmachów publicznych: opera, teatr, dwa muzea, budynek parlamentu, uniwersytet i ratusz. Obok Ringu Spittelberg – zespół uliczek przy których stoją wzorcowo odrestaurowane XVIII i XIX –wieczne budynki z restauracjami, kawiarniami i butikami.
 
Schönbrunn – letnia rezydencja Habsburgów. Jej budowa trwała wiele lat i zakończona została w XVIII w. W efekcie powstał zespół budynków liczący około 1500 sal, które zachwycają wspaniałym barokowym i rokokowym wystrojem. W pałacowym parku można zwiedzić ZOO, Motylarnię i Palmiarnię.
 
Belweder – najwspanialszy zespół parkowo – pałacowy w Wiedniu, na który składają się dwa barokowe pałace z XVIII w. połączone ogrodem w stylu francuskim. Całość usytuowana jest na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na centrum miasta. Obecnie w pałacach Belwederu mieszczą się: Muzeum Sztuki Barokowej oraz Galeria Sztuki XIX i XX wieku.
 
Kahlenberg – najwyższe wzgórze ( 484 m n.p.m.) Lasku Wiedeńskiego, z którego roztacza się piękny widok na Wiedeń. Kahlenberg odegrał kluczową rolę w historii miasta, gdyż właśnie z tego wzgórza w 1683r. Jan III Sobieski poprowadził atak na wojska tureckie oblegające Wiedeń. Obok w rejonie Lasu Wiedeńskiego znajduje się wioska Grinzing, słynna z wyszynku młodego wina. 
 
Bratysława - jej historia zaczyna się już w epoce kamiennej, z której pochodzą pozostałości pierwszych osad w okolicy. W II w. p.n.e. na wzgórzu nad Dunajem Celtowie założyli gród, do którego w pierwszych wiekach naszej ery przywędrowali Rzymianie, którzy na Dunaju wyznaczyli granicę swojego imperium. W IX w. Bratysława znalazła się w granicach państwa wielkomorawskiego. Wówczas miasto rozwinęło się i w 1291 r. otrzymało prawa miejskie. Przez wieki wchodziło wraz z całą Słowacją w skład Królestwa Węgier, przybierając różne nazwy: Preslava, Pressburg, Posonium, Pozsony. W 1465 r. Maciej Korwin założył tu pierwszy uniwersytet.. Gdy Turcy zajęli Bude w 1541 r. Pressburg stał się na prawie 200 lat stolicą Węgier, a w katedrze św. Marcina koronowano przez ten czas kilkunastu Habsburgów na królów węgierskich. Największy okres rozkwitu przypadł na rządy cesarzowej Marii Teresy, która rozbudowała miasto na miarę rezydencji królewskiej. Jednak, gdy stolicę Węgier przeniesiono w 1848 r. z powrotem do Budy, miasto powoli zaczęło tracić na znaczeniu. Gdy w 1918 r. powstała niepodległa Czechosłowacja nazwę miasta zmieniono na Bratysławę na cześć ostatniego księcia wielkomorawskiego Bratysława. Od 1 stycznia 1993 r. Bratysława stała się stolicą niepodległej Słowacji.
 
Do największych atrakcji Bratysławy należą:
 
Zamek - czworokątny zamek z czterema strzelistymi wieżyczkami w narożach dominuje w panoramie miasta. Jest częścią zabudowy wyrastającego na 85 m n.p.m. nad Dunajem wzgórza zamkowego, na którym stawiali twierdze Celtowie, Rzymianie i Wielkomorawianie. W pierwotnej postaci był to gotycki pałac królewski wzniesiony w XV w. przez Zygmunta Luksemburczyka. Przez wieki wielokrotnie przebudowywany. Dzisiejsza budowla jest wynikiem gruntownej rekonstrukcji, jaka miała miejsce w latach 1954 - 1968 r.
 
Katedra św. Marcina - wznoszona w XIV i XV wieku. Prosta czworokatna wieża światyni jest zwieńczona strzelistym XIX-wiecznym hełmem ze złoconą repliką korony św. Stefana na szczycie, spoczywającą na złotej poduszce. Insygnia upamiętniają fakt, że koronowano tu jedenastu węgierskich królów i osiem królowych.
 
Stare Miasto - zabudowane barokowymi kościołami, kamienicami i pałacami. Szczególnie interesujace to:
Brama Michalska, do której prowadzi najwęższa w mieście malownicza uliczka Basztowa -  to jedyna zachowana spośród czterech średniowiecznych bram w murach miejskich. Ponad 50-metrowa gotycka wieża ponad nią pochodzi z poł. XIV w., choć jej hełm, zwięczony posążkiem archanioła Michała, dodano w XVIII w.
 
Rynek Główny jest kwintesencją miasta: barokowo-secesyjny, z niewielką domieszką gotyku gotyku i klasycyzmu, kameralny, zieleniący się od niewysokich drzew. Na placu - historycznym centrum miasta - stoją dwie skrajnie różne budowle: stary ratusz i okazały, niedawno odnowiony secesyjny pałac. Na rynku stoi renesansowa z 1572 r. Studnia Maksymiliana rzeźbiona w beżowym piaskowcu.
 
Ratusz - najbardziej niezwykła budowla na Rynku Głównym, malowniczy zlepek kilku stylów architektonicznych. Jego najstarszą czścią jest narożna wieża z końca XIII w. Wieża ratuszowa po kilku przebudowach zyskała dzisiejszy, barokowy wygląd. Najświeższą innowacją było zamontowanie na niej kuranta, który o pełnych godzinach wygrywa znane melodie.
 
Pałac Prymasowski - znajdujący się obok ratysza uważany jest za najwspanialszy przykład klasycyzmu w mieście. Główną elewację budynku zdobią: kolumnowy portyk, delikatne pilastry oraz tympanon z mozaikową dekoracją. Budynek wzniesiono dla arcybiskupa Esztergomu w drugiej poł. XVIII w.
Kontakt z nami

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH
"GRATUS"
UL. BASZTOWA 43/9
58-316 WAŁBRZYCH

oddział: 
Nowa Niedrzwica 42
66-340 Przytoczna

NIP 886-159-78-25
Regon 891059687

 

 

tel/fax 74-841-33-29
tel. kom. 604-303-440
tel. kom. 602-101-058
tel. kom. 600-630-674

www.gratus.com.pl
gratus@wp.pl

 

 

Zaświadczenie
nr 170/8/01/2004
o wpisie do Rejestru Organizatorów
i Pośredników Turystycznych
Województwa Dolnośląskiego

Numer rejestrowy w Centralnym
Rejestrze Zezwoleń Ministerstwa
Sportu i Turystyki  03256

 

 
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl