Pokazujemy piękno Polski
Odkrywamy uroki Europy
Mamy 25 lat doświadczenia
Zorganizowaliśmy ponad 1000 wycieczek grupowych
Nasze programy są dostosowane do indywidualnych wymagań grupy
Dbamy o niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdów
Poznań - Gniezno - Toruń (3-dniowa)
Program wycieczki: 
 
- > Poznań 
 • katedra z grobami Mieszka I i Bolesława Chrobrego
 • kościół NMP
 • Psałteria
 • Stary Rynek - Ratusz, Pręgierz, Waga Miejska, Domy Budnicze
 • Wzgórze Przemysława
 • pałac Górków
 • kościół pojezuicki
 • kościół Franciszkanów
- > Ostrów Lednicki  
 • rezydencja Mieszka I (Muzeum Pierwszych Piastów, Mały Skansen
- > Gniezno 
 • Muzeum Początków Państwa Polskiego z seansem audiowizualnym
 • Katedra z Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiarzem św. Wojciecha
- > Toruń 
 • Łuk Cezara
 • kościół Mariacki
 • Ratusz Staromiejski
 • Dwór Artusa
 • pomnik Kopernika
 • dom Kopernika
 • Krzywa Wieża
 • katedra Świętojańska
 • dom Eskenów
- > możliwość zorganizowania wieczorku integracyjnego
 
Cena:
z Międzyrzecza 445 zł
z innych miejscowości - cena zbliżona
 
Świadczenia: autokar LUX, opłaty parkingowe, pilot, przewodnicy w Poznaniu, Gnieźnie, Ostrowie Lednickim, Toruniu, rezerwacje biletów,  2 noclegi, wyżywienie:  3 obiadokolacje, 2 śniadania, utrzymanie kierowcy i pilota, ubezpieczenie NNW, VAT. 
 
Dodatkowo bilety wstępów – ok. 80 zł oraz ewentualne koszty związane z wieczorkiem integracyjnym
 
Uwaga: zapoznaj się z informacjami ogólnymi
 
Poznań – stolica Wielkopolski, niegdyś stołeczny gród Mieszka I. Swój złoty wiek przeżywał w XVI stuleciu, gdy zaistniał jako ważny ośrodek wiedzy medycznej, rzemiosł artystycznych i handlu. Wtedy powstały dwie wyższe uczelnie - Akademia Lubrańskiego (1518r.) i Kolegium Jezuickie (1513r.), pierwsza księgarnia w 1520r. i pierwsza drukarnia w 1577r. Bastion ekonomiczny w walce z zaborcami, miasto w którym dalekowzroczni Działoszyńscy i Raczyńscy wznosili wspaniałe gmachy użyteczności publicznej. 
 • Ostrów Tumski – najstarsza część Poznania - wyspa oddzielona od miasta wodami Warty i Cybiny. Prawdopodobnie już na przełomie VIII i IX wieku istniał tu gródek strażniczy. Według jednej z hipotez tu prawdopodobnie odbył się chrzest Polski (inna hipoteza mówi o Ostrowie Lednickim), tu po 966r. wzniesiono pierwszy kościół, a w 968r. pierwsze w Polsce biskupstwo.
 • Katedra – najstarszy zabytek Poznania, miejsce w którym w kaplicy Królewskiej, zwaną „Złotą” w specjalnym sarkofagu spoczywają szczątki twórców naszej państwowości - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Obecna bryła w stylu gotyckim pochodzi z XIV w. Najstarsze fragmenty wcześniejszych świątyń: w stylu przedromańskim (X w. po 966r.), romańskim (XI w.) oraz połowa misy chrzcielnej o średnicy 5 m i pozostałości grobów Mieszka I i Bolesława Chrobrego znajdują się w podziemiach katedry.
 • Kościół NMP – niewielka późnogotycka świątynia stojąca przed katedrą, którą wybudowano w połowie XV w. na miejscu w którym w 965r. stała kaplica zamkowa, zbudowana dla żony Mieszka I, Dobrawy. Okrągłą kaplicę-rotundę postawiono obok prostokątnego palatium Mieszka I. W 1999r. odkryto pozostałości obu budowli. Obok tzw. Psałteria - późnogotycki dom mieszkalny z 1518r.
 • Stary Rynek – centrum lokacyjnego Poznania. Zamknięty pierścieniem zabytkowych kamieniczek rozlokowanych na planie o boku 141 m - pod względem wielkości trzeci w Polsce. Pośrodku ratusz, obok XVI-wieczne niewielkie domki budnicze z charakterystycznymi podcieniami oraz renesansowa Waga Miejska (obecnie Pałac Ślubów) i klasycystyczny Odwach (mieści Muzeum Powstania Wielkopolskiego).
 • Ratusz – mimo elementów gotyckich jego obecny kształt jest dziełem renesansowej przebudowy w latach 1550-1555. Frontową elewację zdobi trójkondygnacyjna loggia z efektownymi malowidłami i płaskorzeźbami. Nad nią widnieją wizerunki władców z dynastii Jagiellonów. 61-metrowa wieża ratuszowa jest zwieńczona ażurowym hełmem z orłem (z 1783r.) na szczycie. Codziennie w południe z jej szczytu rozlega się hejnał oraz pojawiają słynne koziołki.
 • Biblioteka Raczyńskich – klasycystyczny budynek najstarszej w Polsce (działającej od 1829r.) biblioteki publicznej. Fundator budowli hrabia Edward Raczyński chciał, aby w czasach zaborów była ona ostoją polskości. Charakterystyczny gmach ma imponującą fasadę z 12 porami kolumn korynckich - wzorowaną na wschodnim skrzydle paryskiego Luwru.
Ostrów Lednicki - miejsce spełniające szczególną rolę w dziejach Polski. Pełnił on rolę rezydencji Mieszka I i znajdował się w centrum wydarzeń wczesnopiastowskiej Polski. Znajdują się tu ruiny kaplicy dworskiej wzniesionej przez Mieszka I, w której według bardzo prawdopodobnej hipotezy odbył się chrzest Mieszka I i jego najbliższego otoczenia. Według tradycji naOstrowie Lednickim urodził się Bolesław Chrobry. Tutaj w 1000r. przyjął on najpotężniejszego władcę świata zachodniego cesarz Ottona III. 
 
Katedra Gnieźnieńska – miejsce spoczynku św. Wojciecha i koronacji pięciu pierwszych królów Polski. Gromadzi w swym wnętrzu niezliczone ilości dzieł sztuki w tym jeden z najsłynniejszych zabytków epoki romańskiej XII-wieczne Drzwi Gnieźnieńskie i XVII-wieczną srebrną trumnę z relikwiami św. Wojciecha. W podziemiach XIV-wiecznej gotyckiej katedry zachowały się romańskie fundamenty kościoła z czasów pierwszych władców. 
 
Muzeum Początków Państwa Polskiego – ciekawy architektonicznie kompleks budynków. Wejście do muzeum zdobi kolekcja orłów - godeł Polski - od czasów Bolesława Chrobrego po wiek XX. Najciekawszą częścią ekspozycji jest spektakl audiowizualny przedstawiający dzieje od czasów prasłowiańskich do panowania Kazimierza Wielkiego. 
 
Toruń – jedno z najbogatszych w zabytki polskich miast. Obok Krakowa i Zamościa jest najcenniejszym zabytkowym zespołem urbanistycznym w Polsce. Został wpisany w 1997r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
 • Rynek Staromiejski – wytyczony na planie prostokąta o wymiarach 104m x 109m, jest najstarszą częścią miasta. Jego układ (i przyległych ulic) nie zmienił się od 700 lat.
 • Ratusz na Starym Mieście – jeden z najznakomitszych pomników średniowiecznej architektury mieszczańskiej w Europie - to tutaj zatrzymywali się przejeżdżający przez miasto monarchowie. Ceglany gotycki ratusz, wzorowany na podobnych budowlach flandryjskich, powstał w XIV w., a obecny kształt uzyskał po przebudowie w XVIII stuleciu. Trzykrotnie zbierał się w nim sejm polski. Obecnie mieści się tu jedno z najstarszych muzeów w Polsce - założone w 1861r. Szczególnie ciekawa jest ekspozycja średniowiecznych witraży i galeria portretów mieszczan toruńskich, a wśród nich znany portret Mikołaja Kopernika. Wieża ratuszowa wysoka na 40 m ma platformę widokową, z której można zobaczyć niepowtarzalny widok starówki. Przed Ratuszem pomnik Kopernika z 1853r.
 • Katedra – budowę gotyckiej świątyni rozpoczęto około 1270r., a jej budowa trwała do XV w. We wnętrzu zachowało się sporo zabytków dawnej sztuki sakralnej. Na szczególną uwagę zasługuje chrzcielnica z XIII w. - tutaj ochrzczony został Kopernik. Na monumentalnej wieży umieszczony jest drugi co do wielkości (po „Zygmuncie”) dzwon w Polsce („Tuba Dei”) z 1500r.
 • Dom Kopernika – zbudowany w XV wieku - miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika. Dom jest znakomitym przykładem miejskiej architektury gotyckiej. W muzeum, które dysponuje kilkoma pamiątkami po astronomie, starano się odtworzyć klimat ówczesnych domów mieszczańskich.
 • Planetarium – działa od 1994r. Jego główną działalnością jest prezentacja seansów popularno-astronomicznych, obejmujących swoją tematyką praktycznie cały zakres wiedzy astronomicznej. Tematy seansów są dostosowane do wieku i treści nauczanych w szkole (od przedszkola do szkoły średniej).
 

 

Kontakt z nami

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH
"GRATUS"
UL. BASZTOWA 43/9
58-316 WAŁBRZYCH

oddział: 
Nowa Niedrzwica 42
66-340 Przytoczna

NIP 886-103-34-42
Regon 890593539

 

 

tel/fax 74-841-33-29
tel. kom. 602-101-058
tel. kom. 600-630-674

www.gratus.com.pl
gratus@wp.pl

 

 

wpis nr 874/8/2021
do Rejestru Organizatorów Turystycznych
Województwa Dolnośląskiego

Numer ewidencyjny 28867  w Centralnej
Ewidencji Organizatorów Turystyki Ministerstwa
Rozwoju

 

 
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl