Pokazujemy piękno Polski
Odkrywamy uroki Europy
Mamy 25 lat doświadczenia
Zorganizowaliśmy ponad 1000 wycieczek grupowych
Nasze programy są dostosowane do indywidualnych wymagań grupy
Dbamy o niezapomnianą atmosferę podczas wyjazdów
Okolice Wałbrzycha (2-dniowa) - wersja II z Czechami
Program wycieczki: 
 
- > Jedlina Zdrój - Jedlinka 
  • kompleks pałacowo – parkowy (barokowy dwór, w którym mieściło się w czasie II wojny światowej biuro projektowe nazistowskiej Organizacji Todt, hotel, browar)
- > Osówka 
  • podziemne sztolnie z okresu II wojny światowej wchodzące w skład tajemniczego kompleksu pod nazwą „Riese” (Olbrzym) – niemiecka budowla o charakterze militarno – strategicznym o nieznanym przeznaczeniu
- > Wojsławice 
  • Arboretum, piękny i starannie utrzymany ogród botaniczny założony w 1880 r. Największa w Polsce kolekcja krzewów azalii i rododendronów
- > Adršpach 
  • wędrówka po Skalnym Mieście, grota z wodospadem, przejazd tratwą po jeziorku górskim
- > Broumov 
  • zwiedzanie starego browaru klasztornego z degustacją piwa, klasztor Benedyktynów z kopią Całunu turyńskiego (jedynego w Europie Środkowej) oraz podziemiami z 17-18 wiecznymi mumiami
Cena:
 
z Legnicy 425 zł
z Wrocławia 425 zł
 
Świadczenia: autokar LUX, opłaty parkingowe, przewodnicy, nocleg, wyżywienie: obiadokolacja, śniadanie, obiad, utrzymanie pilota i kierowcy, ubezpieczenie NNW i KL, VAT. 
 
Dodatkowo bilety wstępów – ok. 65 zł + ok. 575 Kč
 
Uwaga: zapoznaj się z informacjami ogólnymi
 
Jedlina Zdrój jest niedużym miastem składającym się ze zdroju i otaczających go osad. W XIII w. miejscowość wchodziła w skład księstwa świdnicko - jaworskiego. Potem przeszła w ręce prywatne, a jej właścicielami byli m.in. Schaffgotschowie. Rozwijała się dzięki tkactwu, uzyskując prawo handlu płótnem i organizowania targów. Dzięki odkryciu źródeł mineralnych od XVIII w. rozwija się jako uzdrowisko. Po II wojnie światowej z powodu zaniku źródeł działalność leczniczą na wiele lat zawieszono. Powrócono do niej wykorzystując nowe żródła radonoczynne. Władze czynią usilne starania aby Jedlina Zdrój stała się atrakcyjną miejscowością turystyczną. Służą temu nowe inwestycje: park linowy "Czarodziejskie Liny" i tor saneczkowy. Na terenie Jedlinki barokowy dwór wybudowany na początku XVII w.  Przebudowany w drugiej połowie XVIII w. W latach 1944–1945 mieściło się tu biuro projektowe nazistowskiej Organizacji Todt. Po wojnie został przekazany PGR-owi; składowano w nim m.in. siano. W 2004 wraz z terenem kupił go prywatny właściciel, który odrestaurował kilka sal w pałacu, udostępnianych obecnie zwiedzającym. Przy pałacu otwarto hotel i browar.
 
Osówka k. Głuszycy – sztolnie podziemne wchodzące w skład tajemniczego kompleksu pod nazwą Riese („Olbrzym”). Największa niemiecka podziemna budowla z okresu II wojny światowej o charakterze militarno – strategicznym o nieznanym przeznaczeniu. Według różnych hipotez miała to być kwatera główna władz Rzeszy, lub ośrodek badań i produkcji tajemniczej broni. W skład udostępnionego kompleksu „Olbrzym” wchodzą sztolnie w Walimiu, Osówce i Włodarzu.
 
Wojsławice znajdują się w granicach administracyjnych Niemczy. Na ich terenie, piękny i starannie utrzymany ogród botaniczny założony w 1880 r., obecnie należący do Uniwersytetu Wrocławskiego. Dziś  w znacznie powiększonym ogrodzie rośnie ok. 300 gatunków drzew i krzewów, m.in. okazałe dęby, buki, klony, topole, sosny oraz egzotyczne świerki kaukaskie, sosny kalifornijskie i in. Tu także największa w Polsce kolekcja krzewów azalii i rododendronów.
 
Skalne Miasto w Adršpach – ma postać skał zbudowanych z piaskowców ciosowych. Jest to zbiorowisko niesamowitych formacji skalnych, w których przy odrobinie fantazji można dopatrzyć się różnych postaci z realnego świata. W swojej wędrówce po tym dziwnym świecie napotkamy Starościnę, Starostę, Kochanków, Głowę Cukru, Rynek Słoni i wiele innych tworów skalnych. Możemy podziwiać 16-metrowy wodospad tworzący niesamowitą scenerię w mrocznej grocie. Na śródgórskim jeziorku długości 316m, w sezonie letnim można płynąć łódkami i podziwiać „Wyspy Hawajskie” i „Gibraltar”. 
 
Broumov – malownicze miasteczko założone w XIII w., nad rzeką Stĕnavą w Kotlinie Broumovskiej. Jego rozwój związany jest z zakonem benedyktynów, którzy od 1491r. do XVIII w. byli właścicielami miasta i okolic – dużo wcześniej bo w 1260r. rozpoczęli budowę centrum klasztornego. W tym czasie miasto było ważnym ośrodkiem kultury, przemysłu i kupiectwa a w XVI w. stało się znanym w Europie ośrodkiem sukienniczym. Broumov zachował kształt urbanistyczny z XIII w. Miejskie domy, dawniej renesansowe, zmieniły w zasadniczy sposób swój wygląd w XIX w. Najciekawszym zabytkiem jest drewniany kościół p.w. NMP z 1449r., najstarsza tego typu świątynia w Czechach. Nad miastem wznosi się potężna bryła barokowego klasztoru Benedyktynów. Broumov słynie również z jednego z najstarszych browar klasztornych w Czechach. W czasie zwiedzania browaru w otoczeniu pachnącego słodu, wyprodukowanego przez własną słodownię i najlepszego czeskiego chmielu żateckiego odkrywamy tajemnice produkcji jednego z najstarszych piw klasztornych. Zobaczymy jak rodzi się prawdziwe piwo, wytworzone z najlepszych miejscowych surowców, krystalicznie czystej wody pompowanej z własnej studni artezyjskiej o głębokości ponad 32 metrów oraz najlepszych drożdży piwnych. Po zwiedzeniu browaru zostajemy ugoszczeni tym piwem charakteryzującym się lekko słodkawym, delikatnym i łagodnym smakiem z przyjemnym chmielowym aromatem i goryczką.
 
Kontakt z nami

 

BIURO USŁUG TURYSTYCZNYCH
"GRATUS"
UL. BASZTOWA 43/9
58-316 WAŁBRZYCH

oddziały:
ul. Nałkowskiej 51/7
61-677 Poznań

Nowa Niedrzwica 42
66-340 Przytoczna

NIP 886-103-34-42
Regon 890593539

 

 

tel/fax 74-841-33-29
tel. kom. 602-101-058
tel. kom. 600-630-674

www.gratus.com.pl
gratus@wp.pl

 

 

wpis nr 874/8/2021
do Rejestru Organizatorów Turystycznych
Województwa Dolnośląskiego

Numer ewidencyjny 28867  w Centralnej
Ewidencji Organizatorów Turystyki Ministerstwa
Rozwoju

 

 
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o.
www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl